Motivasyon

Başarılı insanların hedeflerine nasıl ulaştığını hiç düşündünüz mü?  Sıfırdan büyük şirketler kuran işadamlarını, vazgeçmeden deneyerek büyük buluşlara imza atan bilim insanlarını, sınırları sürekli zorlayan sporcuları hepimiz biliyoruz. Peki, bunu nasıl yapıyorlar? Onları bizden ayıran şey ne?

MOTİVASYON

Basit anlamıyla “bir şeyleri yapma arzusu “olan motivasyon,  hedefe yönelik davranışları başlatan, güdüleyen ve devam ettiren süreçtir. Motivasyon organizmanın harekete geçmesini sağlayan şeydir. Acıktığımızda yemek yememiz, eşimizi mutlu etmek için ona hediye vermemiz, iyi görünmek için güzel kıyafetler almamız, bilgi elde etmek için kitap okumamız motivasyon sayesinde olur. Motivasyon fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel güçleri içerir. Bu etmenler davranışın oluşmasını sağlar. Yemek yeme fiziksel, güzel kıyafetler almak sosyal, eşinize hediye vermek duygusal ve kitap okumak bilişsel bir gücün neticesidir.

Motivasyonun 3 temel öğeden oluşur;

-Aktivasyon

-Israr

-Yoğunluk

 

Aktivasyon, bir davranışı başlatma kararını içerir.

Israr engeller ortaya çıksa da hedefe ulaşmak için çaba harcamaya devam etmektir.

Yoğunluk hedefi kovalarken, ne kadar coşkulu ve güçlü olduğunuzdur.

 

Motivasyon ilham kaynağına göre dış motivasyon ve iç motivasyon olmak üzere ikiye ayrılır. Dış motivasyon çevremizde ortaya çıkar ve genellikle para, ün ve övgü gibi ödülleri içerir. İç motivasyon ise kendimizi duygusal olarak ödüllendirdiğimiz kişisel hazlardır.